Jak se pohnout vpřed, pokud máte partnerství bez sexu?

Na jednom zahraničním fóru vložil muž vtipný příspěvek – wow, překvapivé, to se děje asi tak 100x za den. Nevadí, dostanu se k tomu, proč to tu píši. Psal o tom, že má jeho manželka příšerný účes a že pokaždé, když jde ke kadeřníkovi, tak je to jen horší a horší.

Ten fakt není nijak zajímavý, zajímavé je to, že se toho chytla spousta dalších lidí a všichni odpovídali, že to není o účesu, ale o tom, že trpí nedostatkem sexu. Rozpoutala se celkem zajímavá debata, kde si nejeden člověk stěžoval, že trpí nedostatkem. A nejsou sami. Podle statistik je dnes naprosto normální, že v dlouhodobých partnerství / manželstvích už nedochází k sexu. A když už dochází, tak jenom párkrát za rok. Bohužel.

Tradiční pohled na sex je takový, že muži jsou připraveni během chvilky a chtějí pořád, zatímco jejich partnerky neustále trpí bolestmi hlavy, jenom aby se sexu vyhnuly. Náročné. Nebylo by daleko jednodušší si o sexu popovídat? Pravda je taková, že muži nejsou připraveni během chvilky a podle statistik je procento lidí, kteří mají nízké libido celkem stejné a genderově vyrovnané.

Po pár letech ve vztahu, kdy vyprchá láska, odejdou i hormony a sex je čím dál méně frekventovanou záležitostí téměř každého vztahu. A bohužel to tak zůstane, protože spousta lidí neví, jak se s partnerem o sexu bavit a co dělat, aby si mohli sex zase užít.

Zde je pár otázek z rozhovorů s různými sexuálními terapeuty, kteří se zabývali výzkumem a denně se snaží pomoci párům navrátit jejich sexuální život.

Jak běžná jsou manželství bez sexu?

Celkem dost, jedná se o 10 – 20 % manželství. Důležitá věc, kterou by si měli takové páry uvědomit je, že v tom nejsou sami a je to více méně, s politováním, normální.

Jsou více znepokojeni partnerstvím bez sexu muži nebo ženy?

Pohlaví nehraje roli, muži i ženy jsou na tom opravdu stejně, bez rozdílů. Ačkoliv společnost pohlíží na muže, jako na ty, kdo chtějí neustále sex, opak je pravdou. Muži jsou na tom stejně jako ženy, co se týče libida.

Proč jsou partnerství bez sexu zničující?

Protože sexem vzniká intimita mezi partnery a pro některé z nás je emocionální intimita, která vznikne spojením při sexu daleko více důležitá, než ta fyzická. Velmi často stačí se jenom pomazlit a nemusí ani dojít k pohlavnímu styku. Každý vztah potřebuje, aby mezi sebou partneři sdíleli intimitu. Pro každý vztah je to velmi důležité. Jakmile intimita chybí minimálně jednomu z páru, pak začne být frustrovaný, což může vést k nepěknému konci vztahu.

Může existovat vztah bez sexu, o kterém si budu myslet, že se jedná o dobrý vztah?

Ano, rozhodně. Můžete mít partnerství bez sexu a mít šťastné partnerství. Nepotřebujete sex, aby z toho bylo partnerství…

Rozhodně, někteří lidé, včetně těch asexuálních, můžou být naprosto spokojeni, když k žádnému sexu nedochází.

Ano. Pokud je jeden z partnerů asexuální (necítí sexuální náklonnost k nikomu, nemá zájem ani touhu po jakýchkoliv sexuálních aktivitách), tak pravděpodobně má tento vztah větší pravděpodobnost, že zůstane bez sexu. Někteří jedinci, kteří o sobě vědí, že jsou asexuální, si hledají sobě podobné. Zůstanou tak v poměrně dost uspokojivém vztahu, který téměř nebo úplně bez sexu a oba dva z partnerů budou spokojeni. Najdou si jiné aspekty a priority, které je budou sbližovat.

Co způsobuje, že se sex vytratí ze vtahu?

Převážně 2 věci – jednou z nich je to, že každý má jiné potřeby, stejně jako třeba u lidí, kteří se stravují jiným množstvím jídla. Většinou jde o to, že jedna osoba ve vztahu chce víc sexu, často se nebojí sexuální hrátky zahájit, ale druhá osoba, která má menší potřeby ji odmítne. Odmítne ji jednou, dvakrát a pak se první osoba přestane snažit, protože se cítí odmítnutá.

Druhá věc je, že na sex není čas, nebo příležitost – narodí se vám děti, které vyžadují vaši neustálou pozornost. Máte čím dál více práce, ze které chodíte unavení. Mohou nastat zdravotní potíže. Atd…

Jakým způsobem je nejlepší tyto problémy napravovat?

Hlavně komunikací.

Jak by měli partneři komunikovat správně o těchto nesrovnalostech?

Velmi často se správnou komunikací přijde na to, že páry ani nemají tak moc problém v nesrovnalostech, co se týče touhy a jejího neustálého naplňování. Naopak bývá problém v tom, že se nedostává takového sexu, o jaký má jeden z partnerů zájem a po jakém touží. I když máte sex denně a jeden z partnerů není schopný dosáhnout orgasmu, tak prostě nastává problém. Právě proto je důležité vše vykomunikovat.

Ze začátku vztahu nám pomáhají hormony, vše ulehčují. Ale jak jsme spolu ve vztahu déle a déle, hormony vyprchávají a pak už je všechna ta práce opravdu jenom na nás.

Jak napravit vztah bez sexu?

  1. Musíte chtít. Musíte se rozhodnout, že s touto situací něco uděláte a budete za svůj vztah bojovat.
  2. Vězte, že v tom nejste sami. Děje se to často, tak se nestyďte o tom mluvit.
  3. Zkuste si najít někoho, kdo vám pomůže – kamaráda, rodinu, terapeuta, knihu…
  4. Mluvte otevřeně, na nikoho neházejte vinu. Prostě mluvte se svou polovičkou o svých potřebách, o tom, po čem toužíte, jak byste si to představovali. Řekněte svému partnerovi, že je pro vás důležitý a že uděláte pro váš vztah cokoliv, aby fungoval a abyste mohli být oba šťastní a uspokojení.
  5. Zeptejte se partnera, jak je na tom on, co je pro něj důležité. Jak by si vše představoval. Třeba bude jenom stačit, když si rozdělíte domácí práce, usnadníte tak práci tomu druhému a hned to půjde lépe.
  6. Dohodněte se, jak začnete. Začněte hned!

Chcete oživit svůj sexuální život? Podívejte se na naše rady a tipy.

Pokud plánujete oživit svůj sexuální život pomocí erotických pomůcek, výběr vibrátorů máme zde, v katalogu. Případně i další erotické hračky.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články

Je vám více než 18 let Stránky se sexuálním obsahem.