Všechny páry se hádají: 8 tipů pro férové hádky

Všechny páry se hádají. Je to přirozené. Znamená to, že jste ve vztahu a že vám na tom vztahu záleží. Takže není potřeba panikařit. Je opravdu normální hádat se s partnerem a mít určité neshody.

Podle psychologů je dokonce občasná hádka vztahu prospěšná věc. Právě proto je dobré se přestat soustředit na to, jak často se s partnerem hádáte, raději se soustřeďte na to, jak férově se hádáte. Zde je pár tipů, které vám pomohou.

1. Dejte si pauzu … než řeknete něco bolestivého

Když jste v daném momentu, který je plný emocí, i tak si dávejte pozor na to, co vypouštíte z úst. Raději si udělejte chvilku, napočítejte do 10ti a pak pokračujte, než abyste řekli něco, co by mohlo vašemu partnerovi ublížit. Několik sekund vám stačí na promyšlení toho “Když to řeknu, co můj partner uslyší?” Díky tomu třeba naleznete vhodnější způsob, jak sdělit, co chcete a ještě se trochu uklidníte.

2. Mluvte za sebe: já, je to lepší než útočit slovem ty

Vždy je lepší říct něco ve smyslu: “Jsem opravdu naštvaná.” Nebo “Cítím se…”. Když místo toho řeknete “To jsi zkazil!” Když používáte věty typu já v hádkách, tak to povede k produktivnějšímu dialogu. Váš partner se nebude cítit, že na něj útočíte. Pokud ho budete z něčeho neustále obviňovat, tak vůbec neuslyší podstatu toho, co mu chcete říct… Ve vztahu je potřeba fungovat společně, to vede k pevnějšímu svazku.

3. Vyhněte se útokům na charakter

Hádky mohou vyústit v osobní útok – kritiku toho druhého, klidně i jeho vzhledu, nadávky atd… A věřte, že nic z toho není pro váš vztah zdravé.

4. Soustřeďte se na aktuální problém

Pokud neustále vytahujte staré problémy a hádáte se neustále kvůli těm samým věcem pořád a pořád dokola, aniž se dopracujete nějakému výsledku nebo kompromisu, budete se cítit stále více naštvaní a vaše hádky se stanou opravdovým problémem.

5. Poslouchejte více, mluvte méně

Při hádce máme každý tendenci mluvit víc než poslouchat. Potřebujeme vyjádřit své pocity tak moc, že ani neslyšíme, co se nám naši milovaní snaží říct. Osoba, která má problém, potřebuje být vyslyšena. Přesto je daleko lepší, než se hned začít obhajovat, dát si čas a vyslechnout si partnera až do konce. Jedná se o poměrně efektivní přístup. Když si vyslechnete vše, můžete porozumět tomu, co se vám váš partner snaží říct.

6. Odolejte nutkání vyhnout se hádce

Spousta párů raději, než aby se pohádali a vyříkali si své problémy, když jsou na sebe naštvaní, tak odejdou do hospody, nebo po svém a drží své problémy uvnitř sebe. Pravdou však je, že vyhýbat se problémům a držet emoce uvnitř sebe je daleko více škodlivé pro váš vztah, než to všechno říct pěkně narovinu. Lidé sami přiznávají, že když si o problémech promluvili, tak pak byli ve vztahu šťastnější.

7. Nestrašte svého partnera tím, že ho opustíte

Při hádkách je snadné pustit své emoce z uzdy, ale snažte se nevyhrožovat svému partnerovi, že ho opustíte, může to vést k tomu, že se pak ve vztahu bude cítit nejistý a to i v dobách, kdy už se nehádáte…

8. Vyhnete se fyzickému i psychickému zneužívání

Pokud vás váš partner někdy dostane do fáze, kdy se cítíte po fyzické, emoční nebo psychické stránce v nebezpečí, máte dost vážný důvod pro to, abyste se na něj vykašlali. Hádky jsou zdravé jenom do té doby, dokud jsou férové a bezpečné.

V případě, že vám hádky až tak moc nevycházejí, obtěžují vás a nemůžete se domluvit a najít žádný kompromis, je vhodná doba vyhledat profesionální pomoc.

Více o vztazích na www.otevrena.cz

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články

Je vám více než 18 let Stránky se sexuálním obsahem.